Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana °C

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malezya Millî Günü Resepsiyonu’nda Konuştu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malezya Millî Günü Resepsiyonu’nda Konuştu
REKLAM ALANI
13.09.2022
A+
A-

 

 

 

 

 

 

 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malezya Millî Günü Resepsiyonu’nda Konuştu

 

 

 

Haberin Fotoğrafları
4.jpg
5.jpg
6.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg

 

 

 

 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ile Malezya Millî Günü Resepsiyonu’na katıldı.

Resepsiyonda konuşan Bakan Akar, Malezya’nın bağımsızlığının 65’inci yıl dönümünü kutladı.

“Malezya; çok boyutlu dış politikamız ve ‘Yeniden Asya Girişimimiz’ kapsamında Güneydoğu Asya’daki önemli bir ortağımız, kardeşimizdir.” diyen Bakan Hulusi Akar, Türkiye ve Malezya arasında tarihten gelen ortak değerlere ve geçmişe dikkati çekti.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin 2014’te stratejik ortaklık seviyesine çıktığını, bunun ilişkileri daha da güçlendirdiğini anlattı. Bakan Akar, “Malezya Başbakanı Sayın Yakub’un ülkemizi ziyareti sırasında mevcut stratejik ortaklığımız ‘Kapsamlı Stratejik Ortaklık’ seviyesine çıkarılmış, bu da ilişkilerimizin önemini daha da artırmıştır. Bu durum Güneydoğu Asya ülkeleriyle ilişkilerimiz açısından bir ilki teşkil etmektedir.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın Türkiye ziyareti ile daha da geliştiğini dile getiren Bakan Akar, “Hem Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın hem de Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın ortaya koyduğu irade ile ilişkilerimiz en geniş açılım ve en üst seviyede ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

Bakan Akar; Türkiye ve Malezya arasındaki ticaret hacminin birçok alandaki iş birliği sayesinde artmaya devam ettiğini, savunma sanayi alanındaki iş birliğinin de iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli rol oynadığını anlattı.

TUSAŞ’ın geçen sene Malezya’da ofis açmasının bunun önemli göstergelerinden biri olduğunu kaydeden Bakan Akar, savunma sanayi alanındaki iş birliğinin daha da artacağına yönelik inancını dile getirdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, stratejik ortaklığın ilerletilmesi için iki ülke silahlı kuvvetleri arasında ileri iş birliğine hazır olduklarını da vurgulayarak şunları söyledi:

“Türkiye ve Malezya, Asya’nın batı ve doğu kanatlarında yer alan stratejik önemi haiz iki ülkedir. Bu açıdan, ülkelerimiz arasındaki iş birliğini küresel barış ve istikrara katkı için daha da güçlendirmeye kararlıyız. Bu doğrultuda BM, ASEAN ve İslam İş Birliği Teşkilatı gibi uluslararası ve bölgesel platformlarda tüm insanlığı ilgilendiren meselelerde birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Sonuç olarak Türkiye ile Malezya arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmak için gereken ne varsa yapmayı ve buna yönelik gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmasının sonunda yanında bulunan Malezya’nın Ankara Büyükelçisi Sazali Bin Mustafa Kemal’i işaret eden Bakan Akar, “Türkiye’de birçok ülkenin büyükelçisi var. Fakat her seferinde onların tamamının isimlerini hatırlamamız zor oluyor ama Malezya Büyükelçimizin ismini unutmak mümkün değil.” diye konuştu.

 

kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1292022-05217

 

 

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish